Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslavy 120. výročí založení SDH Velké Pavlovice

31. 5. 2010

ObrazekVe 12.15 hod. jsme oficiálně začali slavit. Petr Adámek, Radek Konečný, Bohumil Píša a Martin Duhanský si však ještě chvilku museli počkat. Byl jim vyhlášen poplach k požáru v učebně prvního stupně ZŠ Velké Pavlovice. V zásahových oblecích a dýchacích přístrojích je čekalo vyhledávání osob a jejich následná evakuace. Podmínky při vyhledávání osob jim zhoršoval hustý kouř v jedné z učeben. Viditelnost byla přibližně na dva metry. Naštěstí velkopavlovickým hasičům přijeli pomoc kolegové z okolních obcí, jinak by asi ani začátek programu od 14.00 hodin nestihli. :-)

Místo, kam jsme se poté přesunuli - které jsme si zvolili pro oslavy, bylo rozděleno na dvě části. Travnatá část (mezi sýpkou a služebnou Policie ČR) sloužila především dětem, které si mohly hrát na šesti stanovištích hry. Ty měla na starost Eva Káčerová (Středisko volného času při ZŠ Velké Pavlovice) s děvčaty. Mimochodem, s prací Evy a jejím kolektivem jsme byli navýsost spokojeni. Na zajištění akce se ještě spolupodílel Antonín Schäffer s aparaturou, kterou obsluhovala slečna Grůzová.

Na zpevněné ploše - na parkovišti u sýpky, byla výstava techniky. Děti i dospělí měli možnost shlédnout nová hasičská vozidla, starší i ta nejstarší. Třeba taková Tatra 805 z Boleradic byla kdysi v hasičské zbrojnici ve Velkých Pavlovicích. Nejnovější vozidlo přivezli hasiči z Krumvíře (MAN), ale třeba hasiči z Rakvic ukázali Tatru 815, která je stejně stará jako náš MAN, tedy rok výroby 2007. Břeclavští profesionální hasiči zase předvedli moderní hasičské vozidlo s žebříkem a plošinou. Hosté, ale hlavně kolegové hasiči si určitě prohlédli automobil IVECO, který přijeli ukázat hasiči z Voderad (SK). Jejich automobil, je z lehké hmotnostní třídy. Přesto má v nástavbě zabudovanou nádrž na 750 litrů vody pro prvotní zásah. Abych uvedl na pravou míru předchozí informace, tak pravděpodobně toto vozidlo bylo na place nejnovější. Kluci z Voderad jej dostali vloni z Ministerstva vnitra. Oslav se zúčastnili ještě další hasiči - z Bořetic (s jejich ojedinělou požární Škodovkou), hasiči HZS SŽDC Břeclav (prováděli ukázku stříhání vozidla hydraulickým nářadím), aj.

Svá auta předvedli i policisté. Na ukázku měli služební vozidlo z OOPČR Velké Pavlovice, Dopravní policie Břeclav a Dálničního oddělení v Podivíně. Zájemci si také mohli zkusit neprůstřelnou vestu.

Krásný pohled byl také na tahač z Agrotecu, který zajišťuje přepravu nepojízdných nákladních vozidel. Hravě si poradil s cisternou Škoda 706, se kterou jsme ještě před třemi roky brouzdali po silnicích na Břeclavsku. 

Na zpevněné ploše jsme si postavili stan, který nám zapůjčil Gumotex. Jednalo se o nafukovací stan, který využívají různé organizace při záchranářských pracích (Červený kříž, hasiči, Charita, aj.)  Ve stanu byla možnost prohlédnout si kroniky, prapor a také prezentaci z DVD na plazmovém televizoru.

Psal jsem, že na travnaté ploše si hrály především děti. Ty však musely na chvilku pustit mezi sebe velkopavlovické kynology s jejich psy. Pejsci dětem i dospělým (sám jsem hleděl jak puk) ukazovali jak jsou vychovaní a taky ukázali, jak se umí zakousnout do rukávu. Nebo třeba, že dokážou vyhledat osobu.

Trávu si na chvilku vypůjčili i mladí hasiči z Rakvic. Děti předvedly perfektní požární útok. Myslím si, že ve Velkých Pavlovicích viděli místní požární útok dětí asi tak po 25 letech.

Troufnu si říct, že se nám celá akce vydařila (hlavně počasí). Dětí přišlo přes stovku a dospělých bylo také mnoho. Samozřejmě se nám ledacos v sobotu nepovedlo, ale to zase až příště. A to bude teprve počteníčko.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář