Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soutěž Moutnice 2011

4. 7. 2011

...poručík Jaroslav Gargula?

casino.jpg

 

Bylo osmého ledna 2002 po dvacáté hodině a hasičům, sloužícím ten den, zbývalo do konce poměrně klidné služby méně než 11 hodin. Byli mezi nimi i velitel družstva David Kožuský, zkušený hasič, který ke směně přestoupil začátkem roku, a hasič Jaroslav Gargula, který zde pracoval necelé dva roky.

Ve 20:16 hod. byl na operační středisko brněnských hasičů oznámen požár multifunkční budovy a kasina v Brně na ulici Nádražní. Na místo požáru vyjela jako první jednotka z centrální požární stanice Lidická, ve které byli i David Kožuský a Jaroslav Gargula, a jednotka z požární stanice BVV. Po příjezdu na místo zásahu bylo vidět, jak se z objektu valí hustý dým a na terase ve druhém nadzemním podlaží bojuje o život jeden ze zaměstnanců kasina. Během jeho záchrany dostal velitel zásahu David Kožuský informaci, že uvnitř herny se nachází ještě nejméně jeden člověk. Vytvořil proto s Jaroslavem Gargulou průzkumnou skupinu a vydali se do prostoru herny tuto osobu hledat. Přesto, že zde byla nulová viditelnost a panovalo zde obrovské teplo, osobu nalezli a velitel zásahu žádal radiostanicí o pomoc s jejím vyproštěním.

Než však stačili zasahující hasiči svým kamarádům pomoci, došlo k tragédii. Vlivem nepředvídatelného vývoje požáru došlo k náhlému celkovému vzplanutí prostoru herny, které okamžitě usmrtilo velitele zásahu Davida Kožuského. Spolu s ním zemřel i zaměstnanec herny, kterého nalezli.

Jaroslav Gargula se v té chvíli nacházel v sousední chodbě, která byla silně zakouřená. Unikl tak smrtícím plamenům, ty mu však odřízly cestu zpět a také on zde zahynul.

Nadporučík David Kožuský byl in memoriam povýšen do hodnosti kapitána a nadstrážmistr Jaroslav Gargula do hodnosti poručíka. Oba hasiči byli také in memoriam vyznamenáni medailí HZS ČR Za statečnost a Cenou Jihomoravského kraje.

 

Foto ze soutěže1

Foto ze soutěže2

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář